Volejte: 776 164 164

Jak vrstvit materiál u funkčního prádla

Aby vše fungovalo tak, jak má, tedy aby byl zachován pocit komfortu, je potřeba znát pravidla vrstvení. Základem jsou 3 vrstvy, z nichž každá má svůj význam. Pokud jednu z vrstev zvolíme špatně, nikdy nemůžeme docílit správného efektu.

  • První vrstva – TRANSPORTNÍ - úkolem první vrstvy je odvádět pot směrem od organismu do okolí, čímž se zabraňuje vzniku diskomfortu. Pro správnou funkci je důležité, aby oděv těsně přiléhal k tělu. Pokud je tato podmínka dodržena, nedojde k přehřátí nebo prochladnutí organismu, způsobenému nahromaděním vlhkosti na pokožce. Jako první vrstvu doporučujeme: PROFI, LIGHT, ULTRA LIGHT series – prádlo na bázi 100% syntetické pleteniny z polyesterových vláken. NATURE series – prádlo vyrobené z té nejjemnější vlny MERINO, 100% - ní přírodní produkt. EVERYDAY series - prádlo vhodné i pro běžné nošení z polyesteru. ACTION series – bezešvé prádlo z 60% Polyakrilonitrilu, 35 % Polypropylenu a 5% Lycry.

 

  • Druhá vrstva – IZOLAČNÍ -  má za úkol dál předávat pot směrem od první vrstvy do okolí a chránit organismus před prochladnutím. Druhou vrstvu tvoří veškeré fleecové oblečení. Jako druhou vrstvu doporučujeme: INSULATE series – roláky a lehké bundy ze 100 % - ního polyesteru ve dvou gramážích. Výběr gramáže závisí na subjektivním vnímání pocitu tepla.

 

  • Třetí vrstva – OCHRANNÁ - úkolem třetí vrstvy je chránit tělo před nepříznivými vlivy počasí.  Musí chránit spodní vrstvy před průnikem vody, neboť voda zapříčiňuje ztrátu tepla a tedy navozuje pocit diskomfortu. Dále musí být větruodolná, neboť prouděním vzduchu také dochází k rychlé ztrátě tepla. A dále musí být paroprodyšná, aby nedocházelo k hromadění vodní páry mezi druhou a třetí vrstvou. Jako třetí vrstvu doporučujeme: COVER SERIES- výrobky ze softshellu ( 3 - vrstvý laminát) CLIMA SERIES - výrobky z windstopperu LEISURE SERIES - materiál s přírodním bambusovým vláknem, CROSSNOW SERIES - výrobky z PAD hedvábí s příměsí Lycry, RUNNER SERIES - výrobky z PAD hedvábí s příměsí Lycry

 

Důležité je, aby každá z vrstev oděvu splňovala podmínku propustnosti potu (paroprodyšnosti). Není –li tomu tak, nikdy nemůže být docíleno správné funkčnosti a tedy pocitu naprostého komfortu.

V praxi to znamená asi toto: Pokud máme na sobě funkční první vrstvu, ale přes ní si pak oblékneme běžné bavlněné tričko, bavlna pot nasákne a zamezí tak jeho transportu. Podmínka propustnosti potu tedy nebude splněna.

 

Cítíte už teď to teplounko a pohodu na kole, při běhání nebo v horách, kdy se můžete věnovat pouze svému oblíbenému sportu a žádný chlad, ani mokro vás neobtěžují?

TOPlist