Volejte: 776 164 164

Jak se nejvhodněji obléct na běžky

Tato otázka trápí nejednoho běžkaře. Zde vám nabízíme několik tipů, jak tento problém vyřešit.

Běžecké lyžování je ideální zimní aktivitou snad každého cyklisty. A pokud se máme na běžkách cítit opravdu komfortně, je stejně, jako v případě cyklistiky, nutné dodržet zásady správné funkce všech vrstev oblečení.

Pro názornou představu o tom, jak má běžecký šatník vypadat, jsme zvolili produkty značky Rogelli, která se může pochlubit hodně širokou nabídkou nejen cyklistického textilu:

Základní vrstva

Správná funkce oblečení je závislá již na základní vrstvě. Při výběru je vedle samotné funkce materiálu zásadní hodně dimenzovaná délka rukávů, výhodou je také poutko pro provléknutí palce.

Při zkoušení spodního trika je dobré zvolit co nejvíce obepínající velikost. Onu „funkci“ může jeho materiál nabídnout pouze v případě, že je v kontaktu s pokožkou. Takovou ideální základní vrstvou do chladného počasí, a to pro cyklisty i běžkaře, je triko s dlouhým rukávem Cambria. Použitý materiál má optimální termo-izolační vlastnosti a zároveň zajistí transport vlhka od pokožky.

Střední vrstva

Střední vrstva oblečení bývá často podceňována, ovšem právě ona má zásadní vliv nejen na výslednou tepelnou izolaci, ale i na odvod vlhka od těla. Základní vrstva musí s tou střední fungovat v symbióze. Zpravidla se jedná o tenší fleecové či úpletové mikiny, u nichž je důležitá nejen vhodná tepelná izolace, ale i maximální prodyšnost v partiích, kde dochází k nadměrnějšímu pocení.

Univerzálnost dokládají reflexní materiály, zajišťující bezpečnost při využití mikiny jako vrchní vrstvy.

Bundy a vesty

Nejsvrchnější vrstva má za úkol nepustit k tělu chladný vzduch. Přicházejí ke slovu různé protivětrné membrány, jejichž úkolem je zabránit profouknutí a zároveň poskytnout dostatečný odvod vodních par.

Použité membránové materiály se od sebe navzájem liší především vzhledem a použitou gramáží. Čím dál více se používají ultralehké softshell skořepiny, jejichž pohledová vrstva působí celistvě, a to ve srovnání s klasickými membránovými materiály s „dirkovanou“ strukturou.

Vedle těchto materiálů jsou stále nepostradatelné i klasické větrovky, u nichž sice nelze počítat s výraznou ochranou proti promoknutí, ale největší výhodou těchto bund je především skladnost.

Značka Rogelli může nabídnou celou řadu bund, vhodných pro běžecké lyžování.

Membránovou klasiku představuje model Asti, kategorii softshell zastupují bundy Torino, nabízející nadprůměrně elastický materiál a využití od podzimu do jara.

Zkrátka nepřijdou ani dámy, pro něž je připraven model Vittoria.

V případě klasických větrovek lze vybírat rovněž z několika modelů, využívajících ultralehkého materiálu, například dámský model Mesa.

Mezi běžkaři jsou velice oblíbené také vesty, které poskytnou dostatečný komfort tělu a rukám přitom umožní maximální volnost pohybu. Vestu lze navíc obléknout třeba i přes klasickou softshell bundu.

Možností kombinace jednotlivých vrstev je celá řada. Někdo dá přednost klasice, tedy funkčnímu triku, mikině a větrovce či bundě s membránou, jiný zvolí místo bundy pouze vestu.

V případě vyloženě sportovní jízdy pak přijde vhod kombinace spodního trika s vnější bundou, tedy s vynecháním tepelně-izolační mezivrstvy.

Kalhoty s laclem i bez. Maximálně přiléhavé provedení kalhot je z hlediska neomezenosti pohybu jednoznačnou výhodou. Zateplený materiál může být doplněn membránou na celém předním dílu.

Na potřebách každého jedince je rozhodnutí, zda upřednostní model do pasu či s laclem. Protivětrnou membránu na předním dílu používá model Rimasco, jehož efektní ploché švy dokládají, že „čapáky“ nemusí být pouze černé a tudíž designově nudné.

Kalhoty určené čistě pro běžecké lyžování jsou zpravidla bez laclu. Ten zde není nezbytný, neboť usazení kalhot v rozkroku nemusí být tak dokonalé, jako při sezení na sedle kola

Nepodceňujme doplňky!

V případě doplňků lze úspěšně použít univerzální modely, vhodné i pro cyklisty. U rukavic není nezbytné extra silné zateplení, na obtíž může být pouze nadmíra protiskluzových prvků na dlani.

Při výběru čepice je nutné dokonalé přilnutí jejího okraje, maximální zakrytí uší a pokud možno opět materiál s mikroporézní paropropustnou membránou. Výborně použitelná je klasická cyklistická čepice pod helmu, kterou máme rovněž v nabídce.

 

TOPlist