Volejte: 776 164 164

Jak namazat běžky?

Mažeme podle toho, zda chceme upřednostnit klasiku nebo bruslení. Nebo kombinovat oba styly. Ale pak je dobré si uvědomit, že speciálky (lyže) na bruslení bez použití stoupacích vosků nám pojedou daleko lépe, než v případě, kdy kombinujeme oba způsoby mazání lyží.

Klasické lyžování

Lyže na klasiku si při mazání rozdělíme na 3 části:

1/ kluzná – od špičky k vázání

2/ kluzná od paty do konce lyže

3/ stoupací – 60-70 cm mezi kluznými zónami

Vosky na klasiku:

1/ stoupací

2/ kluzné

Lyže si připravíme nanesením kluzných vosků na kluzné zóny – od paty do konce lyže a od špičky k vázání. Následně naneseme stoupací vosk dle typu sněhu, který je v danou chvíli, kdy jdeme běžkovat. Před nanesením stoupacího vosku je třeba přebrousit prostřední zónu dlouhou 60-70 cm smirkovým papírem a to po délce lyže, ne napříč. Stoupací vosk na teploty pod nulou naneseme v tenkých vrstvách. Je to vždy lepší, než dát jednu silnou vrstvu, neboť se nám na ni může nalepit sníh, my máme pod lyží bouli sněhu, stojíme téměř na místě a máme místo radosti z lyžování obrovský vztek. 

První vrstvu můžeme vlažnou žehličkou zažehlit a po vychladnutí nanést další vrstvy. Druhou – a jednodušší – možnou variantou je tuto 1. vrstvu důkladně rozetřít korkem a na ni pak nanést další 2-3- vrstvy v návaznosti na to, jak dlouho budeme lyžovat. V případě dlouhých časových úseků je možno vrstev nanést i více.

Příprava lyží pro teploty nad nulou – zde můžeme použít tekutý vosk (klistr), který naneseme pouze po kapkách na mazací zónu a roztáhneme dlaní nebo plastovou škrabkou.

Zásada – pokud lyže podkluzují, mažeme stoupací vosk směrem ke špičce.


Bruslení

Tyto lyže nemusíme dělit na 3 jednotlivé zóny, jak je tomu u lyží na klasiku. Mažou se celé, pouze různým voskem dle aktuální potřeby. Nejprve si naneseme po celé délce lyží parafín, který rovnoměrně rozžehlíme. Teplotu žehličky si zvolíme podle vosku, který jsme právě nanesli, obvykle je to 120 – 160 st., což výrobce vosku vždy uvádí na obalu. Pokud nevlastníme speciální žehličku na lyže, můžeme použít i tu na prádlo, pouze starší, abychom se pak nedivili, jak vypadá naše „čisté“ a vyžehlené prádlo.  Žehlíme pomalým, plynulým pohybem, abychom nepoškodili lyže. Po rozžehlení necháme vychladnout a následně odstraníme přebytečnou vrstvu, která se nevsákla do lyže. Lyže nám parádně jedou právě díky vosku, který se vsákne do skluznice. Vyčistíme žlábek, boky lyží a pak škrabkou z umělé hmoty stáhneme parafín ze skluznice, a to zásadně po směru jízdy. Pak lyže vykartáčujeme 10-20x po kousku ve směru jízdy kovovým kartáčem a dokončíme nejlépe žíněným.

Úplně jednoduchá varianta, kterou používá mnoho kamarádů běžkařů (a přiznám se, že občas i my) je prostě vyrazit, nijak lyže nepřipravovat a pokud nám ve stopě začnou prokluzovat, jednoduše namazat stoupací vosk pod botami a fičet dál. 

Jak vosky odstranit ?

A když už jsme doma pěkně v teploučku, dáme si teplou vanu a v ní případně horké kafíčko, čajík nebo dobré vínko, mohli bychom se zamyslet, jak následně ošetřit po té dřině i naše věrné společnice – běžky.  Vždyť jsme i díky nim zažili tolik radosti.  Stačí nám obyčejný hadr (my používáme staré plínky), stěrka, kterou dostaneme ke klistrům a rovněž stahovač vosků. Pokud lyžujeme více dní po sobě a jsou přibližně stejné podmínky, nemusíme stoupací vosk sundávat, stačí pouze 2. den přimazat. Nemusíme denně sundávat ani klistry, pokud ovšem na nich nemáme nalepeno např. listí, jehličí apod. V tom případě klistr sundáme pomocí hadru a stahovače.

Užijte si pohodové chvíle ve stopě.

 

TOPlist